Wielu profesjonalnych sportowców w wywiadach podkreśla, jak ogromną rolę w ich karierze sportowej odegrali rodzice. Wsparcie i motywacja rozpoczynających swoją przygodę ze sportem zawodników jest kluczowa dla ich rozwoju.

Pobudzenie zainteresowania

Pierwszym etapem na drodze młodego sportowca jest odnalezienie interesującej go dyscypliny W tym czasie warto zachęcać dziecko do próbowania nowych sportów i wspólnie eksperymentować. Zdarza się, że dziecko rozpoczynające treningi lekkoatletyczne ostatecznie decyduje się na rozpoczęcie zawodowej kariery w siatkówce czy piłce nożnej.

Każda dyscyplina rozwija ciało i zaangażowanie zawodnika, dlatego nie wolno bać się porażek i nietrafionych wyborów. Każdy z treningów może okazać się kluczowy dla dalszego rozwoju. Ważnym aspektem jest także zainteresowanie pochodzące od rówieśników. Dużą motywacją dla dziecka może być możliwość wspólnego spędzania czasu z ulubionymi kolegami. Rodzic chcący wzbudzić większe zainteresowanie sportem u młodego zawodnika powinien koniecznie zwrócić uwagę także na ten aspekt.

Skutecznym sposobem na wytworzenie pasji sportem u dziecka jest też wspólne śledzenie najpopularniejszych rozgrywek i zabieranie na areny sportowe. Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak oglądanie profesjonalnych zawodników na żywo.

Wsłuchanie się w potrzeby dziecka

Chcąc zmotywować młodego zawodnika do uprawiania sportu nie można ignorować jego zdania. W końcu to jego czas i siły fizyczne zostaną najbardziej wyeksploatowane. Nie można zapominać, że w takim młodym wieku sport ma przede wszystkim dawać dziecku radość. Jeśli będzie niechętnie chodzić na treningi, to związanie dalszej przyszłości z aktywnością fizyczną jest mało prawdopodobne.

Rodzic powinien wsłuchiwać się w to, co dziecko mówi. Dużą rolę odgrywają tutaj koledzy z drużyny oraz trener. Dobra atmosfera w grupie może stanowić kluczowy element zachęcający dziecko do zaangażowania i regularnego ćwiczenia. Zapisując dziecko na konkretne zajęcia, warto zapoznać się z ogólnodostępnymi recenzjami i ocenami innych rodziców. Ich doświadczenie może pomóc w doborze odpowiedniej szkoły czy klubu.

Poszukiwanie inspiracji

Młody zawodnik trenujący daną dyscyplinę sportu potrzebuje idola, do którego poziomu umiejętności chce dążyć. Wspólne zagłębianie się w historię sportu oraz poznawanie jej bohaterów może stać się ogromną inspiracją i stanowić jeden z elementów zwiększających motywację.

Wielu popularnych zawodników chętnie opowiada o swoich początkach, niezwykle wymagających treningach i poświęconym czasie. Ich historie pokazują, jak daleka droga rysuje się przed młodym zawodnikiem, ale pozwalają także uświadomić dziecku, jak wiele może osiągnąć.

Korzystanie z wiedzy oraz doświadczenia profesjonalnych sportowców może zaowocować wzmocnieniem odpowiedniej postawy sportowej. W końcu, który z młodych piłkarzy nie chciałby kiedyś zagrać w jednym meczu z Leo Messim. Robertem Lewandowskim czy Cristiano Ronaldo. Opowieści o ulubionych graczach można znaleźć zarówno w filmach dokumentalnych, książkach czy albumach, ale także audiobookach, słuchowiskach czy wywiadach.

Nieustanne wsparcie

Motywowanie i zachęcanie do każdego treningu to jedno. Drugim istotnym aspektem jest ciągłe wspieranie swojego dziecka. Młody sportowiec musi mieć poczucie, że cokolwiek by się nie działo z jego karierą sportową, rodzice nie przestają w niego wierzyć i pomagać mu w każdej sprawie.

Wsparcie, jakie początkujący zawodnicy otrzymują od swoich rodzin pomaga im w skupieniu się na planie treningowym i swobodnym rozwijaniu swoich umiejętności. Pomoc może dotyczyć zarówno kwestii związanych z odrabianiem lekcji, nadrabianiem zaległości, usprawiedliwianiem nieobecności w szkole, jak i aktywnego dopingu podczas meczów czy rozgrywek. Wspólne zaangażowanie buduje silne więzi między dzieckiem a rodzicami, a także pozytywnie wpływa na rozwój psychiki młodego sportowca.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Napisz komentarz