Na przestrzeni ostatniego roku pandemia wywróciła do góry nogami cały świat. Koronawirus nie oszczędził również najmłodszych, których codzienność uległa istotnym zmianom. Nestlé i Polski Związek Lekkiej Atletyki przygotowały specjalny raport na ten temat. Wnioski nie są jednak optymistyczne…

„Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii” to nowy raport zrealizowany w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, dotyczący życia najmłodszych w dobie izolacji i wszechobecnych obostrzeń. Poza brakiem stałego kontaktu z rówieśnikami, jedną z najbardziej problematycznych kwestii okazuje się ograniczenie regularnych ćwiczeń. Wprost proporcjonalnie do spadku aktywności fizycznej u dzieci wzrasta bowiem czas spędzany przed ekranem komputera.

Statystyki mówią same za siebie – przed lockdownem nasze pociechy poświęcały o niemal 37% więcej czasu na aktywności, takie jak granie w piłkę, jazda na rowerze czy inne zajęcie sportowe, niż w trakcie ogólnonarodowej kwarantanny. Wzrosła też liczba dzieci, które uprawiają sport zaledwie trzy lub mniej dni w tygodniu. Przed pandemią było to jedynie 21% wszystkich dzieci, a teraz wskaźnik ten osiągnął niepokojące 58%. Głównym zamiennikiem ruchu stały się dla najmłodszych popularne gry komputerowe.

Negatywne skutki izolacji mogłyby być jeszcze bardziej opłakane, gdyby nie działania podjęte przez trenerów Polskiego Związku Lekkoatletyki, którzy prowadzili w międzyczasie zdalne zajęcia oraz zapewniali dostęp do gotowych zestawów ćwiczeń możliwych do wykonania w zaciszu domowego ogniska. Dzięki temu najbardziej zapaleni spośród młodych sportowców byli w stanie uzyskać choćby minimalną codzienną dawkę ruchu.

„Lekkoatletyka dla każdego!” oferuje dzieciom pomoc również w kontekście zdrowych nawyków żywieniowych. Według wspomnianego raportu, uczestnicy programu zdecydowanie chętniej sięgają po warzywa oraz owoce, przetwory mleczne, a także częściej wybierają do picia wodę mineralną zamiast napojów słodzonych.

Aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednim jadłospisem to klucz do przetrwania trwającej pandemii, zatem pomóżmy naszym dzieciom w tym trudnym dla wszystkich czasie!


Źródło: Nestle

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Napisz komentarz